יום שלישי, 1 במרץ 2011

חולם רק מי שלא ישן: "Inception" באוזניות

בגדול, אפשר לחלק את עולם האפליקציות לסמארטפונים לאלו שמשתמשות נכון ביכולות של המכשיר (אפליקציית "טטריס" הרשמית למשל, שמשנה את כל אופי המשחק בזכות התאמתו למסך המגע) ואלו שסתם רצות, כמו שהיו עובדות על כל מחשב קטן (כמו האמולטורים שמאפשרים לשחק במשחקי גיימבוי ישנים, או סתם אפליקציות שלא באמת ייועדו לפלטפורמה מראש).


אפליקציית האייפון הנלווית לסרט "Inception" (הכוונה לא לאפליקציה בתשלום שיצאה לאחרונה ומציעה צפייה בסרט, אלא לאפליקציה הראשונית שיצאה כמתנה לאוהבי הסרט) עושה שימוש כל כך מקורי ובלתי צפוי במכשיר האייפון, אותו היא הופכת למכונת חלומות, שהיא ראויה לקטגוריה חדשה משל עצמה. אפליקציות שונות כבר איפשרו לנו לצפות במציאות רבודה (אוגמנטד ריאליטי), אך רובן ככולן היו מסחריות ונועדו, למשל, להוסיף "שילוט" וירטואלי בצפייה במפות, שיאפשר לנו למצוא בתי עסק או מסעדות בקלות רבה יותר. "Inception" היא קודם כל מתנה ("האפליקציה הזו היא מתנה לכל אוהדי 'Inception'. זו מכונת חלומות, שמאפשרת לכם לחוות Inception בחייכם האמיתיים", כותבים היוצרים נולאן וזימר באחד המסכים) והרובד שהיא מוסיפה למציאות – הוא לראשונה הצליל. פסקול חיינו.

העיקרון פשוט למדי: חבר אוזניות לאייפון, הפעל את האפליקציה, והפרד מהמציאות הקולית כמו שהכרת אותה. האפליקציה מעבדת את כל צלילי הסביבה – קולות של אנשים, צפירות רכבים, מטוס חולף ונביחות של כלב – לתוך חוויה קולית אחידה (ודי הזויה, רוב הזמן) שפשוט מדמה סביבה של חלום, בזמן אמיתי. ממש כמו בסרט מובילים אותנו הבמאי כריסטופר נולן והמלחין האנס זימר דרך סדרה של חלומות, הנפתחים לבד בהתאם לסיטואציה: הליכה ברחוב תפעיל חלום מסויים, שהיה בחדר שקט חלום אחר, ביקור במקומות כמו חדר מלא אנשים, שדות תעופה, וכן הלאה, יובילו כל פעם לחוויה חלומית אחרת, כשהאפליקציה נעזרת גם ביכולות ה-GPS של המכשיר כדי להתאים את החלום למקום בו אתם נמצאים.

ince4

מצאתם חלום שלא תרצו לעזוב? ממש כמו בסרט – תוכלו לבחור "לחיות" בו, לנצח. האפליקציה תמשיך לעבוד ללא הפסקה ברקע. המלצה קטנה: שימו אקסטרה לב למציאות סביבכם כשאתם הולכים עם האוזניות והאפליקציה מופעלת ברחוב. זה עובד עד כדי כך טוב.

רק שימו לב, כשאתם מתקדמים ועוברים מחלום אחד לשני, למשהו שכתבו הרבה מעריצים של הסרט (והאפליקציה) ברחבי העולם: כדי לחוות את החלום האחרון, "The African Dream" – רכיב ה-GPS במכשיר שלכם יצטרך לאותת לאפליקציה שהמיקום שלכם הוא באפריקה. אם תמיד חלמתם על ספארי, אולי זה הזמן להתחיל לחסוך לכרטיס טיסה או סתם לקוות שנוכל לנצל את הפריבילגיה המעטה שבמיקום הפיזי שלנו על הכדור הזה, ולבקר במצרים של אחרי מהפכה.

תגובה 1:

  1. [...] (יש גם אפליקציה אחרת ל"התחלה", שעליה בן כתב). [...]

    השבמחק