יום שני, 10 בפברואר 2014

ביקורת דרכונים: הרשימה שלא הייתה

איך והאם הצליחה רשימה לא רשמית ולא מאושרת של שמות יהודי ספרד, שהורכבה באופן כמעט אקראי ממקורות אינטרנטיים, להפיל את אתרי החדשות המובילים בישראל? ככה מוכרים לנו חלומות באספמיה


פרננדו ואיזבלה. לא ברשימה.
מוקדם יותר היום פורסם בYNET, נענע10, MAKO, ובערך בכל אתר שלישי שמסתיים בסיומת co.il, דבר תיקון העוול ההיסטורי שנעשה ליהודי ספרד, והונחו כבר היסודות לעלייתה של מדריד כבירה החדשה של צאצאי המעברות, ברלין של השוורצעס, שנשלחו אחר כבוד לחפש את שמם ברשימה ארוכה כגלות.

היחיד שלא סיפק כנראה קישור לרשימה בשלב כזה או אחר היה אתר "הארץ", למרות שגם בו התייחסו לאותה רשימה כאל פרסום רשמי או בעל ערך מאומת ("עו"ד שמתמחה בנושא שופכת מים צוננים על ההתלהבות מפרסום שמות מגורשי ספרד: "מבחינה פרקטית, אין עדיין שינוי משמעותי") ואף הביאו ציטוט ביקורתי לגביה מפיו של פרופ' שמואל רפאל, ראש המרכז לחקר הלאדינו באוניברסיטת בר-אילן ("אני לא מצליח להבין לפי מה הספרדים גזרו את הרשימה הזו"), מבלי לרגע להעלות את האפשרות שמדובר ברשימה חסרת ערך.


הגדיל לעשות אתר MAKO, שלא הסתפק בהפנייה למסמך הPDF, הוסיף הפנייה למבחן הרשימה לבאנר העליון שלו, והעלה את רשימת השמות בעמוד ייעודי (כי אי אפשר למכור פרסומות בPDF), מבלי לטרוח להסיר את הסימונים מהמסמך המקורי המסמלים לצד כל שם את המקור לו, או להבהיר לקורא את משמעותן של אותן אותיות.


גם בנענע10 משחקים עם הגולשים במשחק האהוב החדש על כלי התקשורת ביממה האחרונה, "האם אתם ברשימה?", ומכריזים מפורשות: "ברשימה הרשמית של ממשלת ספרד ישנם 5,220 שמות משפחה של יהודים שגורשו":


בהמשך מפנה הכתבה, כיתר הפרסומים הישראליים בנושא, שהופצו בהתלהבות בפייסבוק, כאש בשדה קוצים ביולי-אוגוסט (כן, זה כולל אותי) לקובץ PDF ובו כביכול "רשימת שמות המשפחה שנחשבים לנצר למשפחות המגורשים" או בפרסום פולו אפ ל-"רשימת השמות שפרסמו הספרדים", כלומר, רשימה רשמית מטעם ממשלת ספרד או מי מטעמה, שאם רק נמצא בה את שמנו - דרכנו לברצלונה, ברצלונה, מובטחת.

חלומות באספמיה


כמו רבים שאכן מצאו את שמם באותה רשימה (באיות הנכון, עוד, לא עם W כאחרון הערסים), מצאתי את עצמי שולח לפני כמה שעות מייל לג'ף מלכה, מי שמופיע כאחד המקורות לרשימה הכביכול רשמית הזו, חוקר, אקדמאי ומחבר הספר "גיניאולוגיה ספרדית", ומי שאחראי על המאגר האינטרנטי SephardicGen.com - אחד מהמקורות המצוטטים ברשימה ואחראים לרבים מהשמות המופיעים בה. במייל ביקשתי להבין מהי משמעות הרשימה מבחינה רשמית ואילו זכויות היא אמורה להקנות בתהליך החדש שאושר, ולהפתעתי קיבלתי את תשובתו של מלכה תוך שעות ספורות, והיא לא הייתה בדיוק מה שציפיתי (או רציתי) לשמוע, בלשון המעטה: "לא קיימת רשימה רשמית של שמות שפורסמה על ידי ממשלת ספרד. הרשימה שמסתובבת באינטרנט הורכבה ללא אבחנה על ידי "מישהו" משמות שהוא מצא באתר שלי ובאתרים נוספים. למיטב ידיעתי אין לממשלה הספרדית קשר לרשימה - וכך גם לא לי. התפוצה לה זכתה הרשימה, אם כך, יוצרת בלבול רב".

התגובה המלאה של ג'פרי מלכה:

There is no official list of names issued by the Spanish government. The list that is circulated on the Internet was indiscriminately compiled by "someone" from names he found on my and other websites. As far as I know the Spanish government has no connection with it and neither do I. The circulation of the list is therefore causing a great deal of confusion.
Those who are interested in acquiring Spanish citizenship based on prior Jewish ancestors who had lived in Spain need to contact the consulates and embassies of Spain for accurate details on how to proceed.
I've been told that the government of Spain requires a certificate from a Jewish community in Spain stating that the applicant is eligible but the Jewish community is not set up to do this and are reluctant to get involved. However I'm not sure of this.
I hope this helps.
Jeff Malka, 
"Sephardic Genealogy", 2nd ed., Avotaynu, 2009
Website: http://www.SephardicGen.com

אז מה היה לנו? הרשימה המפורסמת אינה רשמית, אינה מייצגת דבר, הורכבה על ידי גורם מטעם ארגון יהודי כזה או אחר (מחבר הרשימה לפי מסמך ה-PDF הוא אלכס סנטי פררו, שתפקידו מנהל מדור הייעוץ הגיניאולוגי, בארגון היהודי-ספרדי La Asociasión Coltural de Tarbut Shorashim, la Coltura de las Raíces Judías - אבל גם שמו של ג'פרי מלכה מופיע על גבי הרשימה, ולכן יש לקחת את ההפנייה בערבון מוגבל) שמניעיו אינם ברורים ואינה מאושרת על ידי הגורמים האקדמיים המצוטטים כאחראים לה או גורם כלשהו מאת "הספרדים" העלומים ש"פרסמו".

האם באמת לא טרח אף אחד במערכות החדשות הגדולות לבדוק את הדברים מול אפילו אחד מאותם גורמים מצוטטים, דרך האתרים וכתובות המייל, הנגישות לכל? האם מישהו לא חשב שמן הראוי לטרוח, לפני שמייצרים את תחושת הבהלה לדרכונים ושולחים את עדר הקוראים שוב ושוב לאותה רשימה, חסרת כל ערך וזורעת בלבול ודיסאינפורמציה?

ועם אלו משלבים ידיים מיד העסקנים ובעלי העניין - אלו שישמחו להעזר בפלטפורמה החינמית שהוגשה להם כדי למכור לנו שירותי ייעוץ לתהליך שעדיין לא נקבעו לו הקריטריונים הרשמיים, כלומר, אינו קיים עדיין.

הרשימה מככבת בבאנר העליון בMAKO, ש"מביא את הרשימה המלאה". של מה בדיוק?

אין מקום לעבודה עיתונאית כשיש באז סביב הנושא, התלהבות ויראלית ברשת החברתית וטוקבקים שוצפים, שפירושם חשיפות ששוות כסף. ומה לגבי קצת הגינות כלפי הקוראים? אולי מיליגרם בודד של בדיקת עובדות? אולי אלו לא דברים שצריך לנסות ולהמשיך לחפש במקומות שהפסיקו כבר מזמן למכור לנו ז'ורנליזם, ועסוקים בעיקר בלדחוף לנו ביטוח, קופונים, אופי לחם, דיאטות וייעוץ משפטי, תחת המותג הקדוש ובמורד הגרון.

"וטוקבקיסט קטן נוהג בם"

12 תגובות:

 1. ...אז אפשר במקום דרכון ספרדי אופה לחם?

  השבמחק
 2. פוסט יפה ומעניין אבל לוקה בחסר לטעמי האישית.
  בזמן שהכותב מבקר (ונראה שבצדק) את גופי התקשורת השונים, לא נראה על פניו שהוא טרח לבדוק איתם את מקורות המידע שלהם, לקבל תגובה מהם ולנסות להתחקות על מקור המידע באופן מעמיק.

  נוצר מצב שבו הכותב מצקצק בלשונו, חושף את ערוותם של גופים אחרים ורוכב בדיוק כמוהם על הפרסום הנ"ל רק מהכיוון ההפוך.

  השבמחק
  תשובות
  1. לטעמי, אין כל צורך להתחקות על מקורות המידע של גופי התקשורת. הם מספיק 'גדולים' ו'חכמים' לעשות זאת בעצמם אם יראו לנכון...

   קצת חבל שלא חיכו ל 1 באפריל

   מחק
 3. חדשות מאד ישנות. חוזר על עצמו שוב ושוב באמצעי תקשורת אחרים מבלי שבאמת קורה משהו בנושא.
  http://www.nytimes.com/2012/11/23/world/europe/spain-citizenship-process-eased-for-sephardic-jews.html

  מזכיר את הכתבות על האיסור למכירת מריחואנה באמסטרדם שמסתובבות באינטרנט מאז 2003 מבלי שבאמת קורה שום דבר במציאות.

  השבמחק
 4. איך משיגים רשיון לרכב על דרקון ספרדי?

  השבמחק
 5. אהבתי את משחק המילים בכותרת... מהמוצלחים!

  השבמחק
 6. בתור מי שגדלה בספרד ומכירה איך הספרדים פועלים...היתי מאוד, אבל מאוד מצננת את ההיתלהבות.
  אחלה פוסט!

  השבמחק
 7. בסוף ספרד תהיה מדינת המיקלט לפרענקים שנואי האשכנזים שיושארו לבד מול החמאס למריבתם הניצחית על ארץ כנען פלסטינה

  השבמחק
 8. והרי גם בלוג שלך הוא עוד פרסום באינטרנט, אולי דווקא אתה מטעה את הציבור?! :-)

  השבמחק
 9. זה כי להארץ אין קוראים ספרדיים חחחח

  השבמחק