יום חמישי, 29 בינואר 2009

פאק, יש לו ניוברי

אחרי הפאקינג הוגו והפאקינג נביולה, מגיע תורה של מדליית ניוברי. רק שהפעם, זו ספרות ילדים, אז מצנזרים, גם אם אתה ניל פאקינג גיימן.
הסופר\יוצר-קומיקס\תסריטאי הבריטי, איש רהוט, מנומס ומנוסח-היטב בימים שכתיקונם, שנוטה לקלל רק בעת קבלת פרסים ספרותיים חשובים, מתאר ביומן שלו את מחשבותיו ברגע קבלת ההודעה (תרגום חופשי):
אתה על רמקול בשיחת טלפון עם לפחות 14 מורים וספרניות ואנשים נהדרים וחכמים וטובים שכאלה, חשבתי. אל תתחיל לקלל כמו אז כשזכית בהוגו. זו הייתה מחשבה חכמה, שכן אחרת היו עולות קללות אדירות, עצומות, ובנות-ארבע-אותיות. כלומר, בשביל זה הן קיימות. נראה לי שאמרתי, "כוונתך שהיום יום שני?".
...
(מרילי-הסוכנת-שלי: "לא קיללת, נכון?", אני: "לא.", היא: "או יופי").

"ספר בית הקברות" (The Graveyard Book), ספרו האחרון של ניל גיימן, זיכה אותו בפרס הנחשב בעולם ספרות הילדים. הפרס, הניתן על-שם ג'ון ניוברי, מו"ל בן המאה ה-18 שפרסם ספרי נוער (ותודה לויקי), מוענק על-ידי ה-ALA, התאחדות הספריות של אמריקה. גיימן הסביר את חשיבות הרגע המסויים הזה עבורו: חבורה של ספרנים וספרניות מסתכלים על הספר הקטן שהוא כתב ומכריזים שהוא ראוי "For the ages". לעידנים. חדווה קלינהנדלר מ-"בלי ניקוד, בלוג ספרותי", קראה את זה קצת אחרת:
תגובתו הנלהבת של הסופר:

"מעולם לא חשבתי שאזכה בניוברי. הפרס הזה הוא פרס שמביא איתו הכרה ומיסוד, במובן הטוב ביותר של המילה. כשיש לך פרס כזה, ספרנים מציעים את הספר ואומרים `הנה ספר שמתאים לגיל הזה`. ואני הרי כבר רגיל כל כך לעבוד בשוליים, וגם ליהנות מכך."

לא נורא, הכוונות ודאי היו טובות. ותבקרו שם לרגע בכל זאת, היא אימבדה וידאו-טריילר ספרותי קטן ונחמד בהקראתו של גיימן, לאותו ספר זוכה ניוברי.

בינתיים, בראיון שנתן גיימן ל-Today Show, הוא הספיק גם לגלות לעולם שאת הסרט לפי "ספר בית הקברות" יביים ניל ג'ורדן ("משחק הדמעות", "ראיון עם הערפד"), אחד שכבר יודע דבר או שניים על אל-מתים. הרבה לפני כן, יגיע "קורליין" למסך הגדול. יש למה לחכות.

כאן ניתן לשמוע את גיימן מקריא את "The Graveyard Book".]

[*עדכון: מסתבר שהוא כן קילל, בסופו של דבר]

[caption id="attachment_22" align="alignnone" width="350" caption="מתוך "The Graveyard Book". אייר: דייב מק'קין"]מתוך "The Graceyard Book", אייר: דייב מק'קין[/caption]

4 תגובות:

 1. מעניין.
  אם לדבר רק רגע על קולנוע ולשכוח את גיימן, הרי ש"קורליין" הוא הפרויקט המעניין ביותר שאמור להתרחש בשנת 2009. מקווה בהחלט שאכזבה לא תגיע.

  בכל אופן, סיקור מעניין.

  השבמחק
 2. "קורליין" הוא פרוייקט מסקרן וכל מה ששוחרר ממנו עד כה נראה מצויין, אבל ב-2009 אמורים גם לצאת "השומרים", הפריקוול "וולברין", "אפ" של פיקסאר, "ממזרים ידועים לשמצה" של טרנטינו, "אוואטאר" של קמרון, "העצמות המקסימות" של פיטר ג'קסון, והפוטר השישי, והיד עוד נטויה. קשה להכתיר פרוייקט אחד כלשהו כ-"מעניין ביותר", לא?

  אולי שווה לכתוב קצת על הפרוייקטים האלו, או חלקם, מתישהו בהמשך...

  השבמחק
 3. באתי לבקר.
  תתחדש
  אבוא שוב

  השבמחק
 4. אתה מוזמן... ומתישהו יהיו לי עשר דקות גם כדי לכתוב משהו חדש...

  השבמחק